Czy tlenoterapia jest bezpiecznym zabiegiem?

Tlenoterapia jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym w przypadku wielu chorób i schorzeń oraz przy procesach odnowy biologicznej organizmu, rekonwalescencji. Jednak czy zabiegi w komorze hiperbarycznej są bezpieczne dla każdego?

Tlenoterapia to metoda leczenia jednym z pierwiastków chemicznych powszechnie występujących w powietrzu – tlenem. Musi mieć on jednak odpowiednie stężenie, aby tlenoterapia przynosiła rezultaty. Jej celem jest przede wszystkim poprawa komfortu życia pacjenta.

Stosując regularnie zabiegi tlenoterapii możemy liczyć na poprawę dotlenienia narządów wewnętrznych (mózg, serce) co skutkuje polepszeniem sprawności psychicznej i fizycznej. Pozytywnie działa również na spowolnienie postępu przewlekłych chorób płuc i redukcję zaburzeń oddychania. Dodatkowo poprawia jakość naszego snu.

Warto wiedzieć , że zabiegi tlenoterapii lepiej nie wykonywać na własną rękę. Lepiej skorzystać z zaleceń lekarza i skorzystać z bezpiecznej komory hiperbarycznej w wielu ośrodkach, które świadczą takie usługi. Tam odpowiednio przeszkolony personel przeprowadzi dla nas bezpieczne i pozytywnie skutkujące zabiegi. 

Zanim pacjent skorzysta z tlenoterapii powinien również zapoznać się z zasadami poprawnego jej użytkowania oraz dbania o własne bezpieczeństwo.

Jeśli będziemy więc korzystali z zabiegów tlenoterapii w sprawdzonych placówkach, które posiadają odpowiednie, certyfikowane komory hiperbaryczne możemy liczyć na takie pozytywne jej skutki, jak: zmniejszenie duszności, obniżenie hematokrytu o podwyższonych wartościach, poprawia wydolność fizyczną, a co za tym idzie, stan psychiczny oraz jakość życia pacjenta.

Sprawa jednak robi się dużo poważniejsza, jeżeli tlenoterapia jest realizowana całodobowo u osoby chorej na chorobę przewlekłą albo niewydolność oddechową spowodowaną infekcją. U takich osób źle ustawiona terapia może wywołać nasilenie bezdechów, zwiększenie ciśnienia krwi, hipokapnię i kwasicę oddechową. W skrajnym przypadku – u osób z zaburzonym napędem oddechowym – podanie zbyt dużej dawki tlenu może doprowadzić do śpiączki.