Dlaczego tlenoterapia jest skuteczna?

Tlenoterapia to metoda leczenia chorób i urazów, wykorzystująca ciśnienie, tlen, dwutlenek węgla i azot. W normalnych warunkach w surowicy krwi rozpuszczonych jest około 3 ml tlenu. W podwyższonym ciśnieniu do 1500 hPa zwiększa się natlenienie krwi. Dzięki podwyższonemu ciśnieniu przyśpiesza się migrację cząstek tlenu do komórek organizmu, co sprzyja regeneracji i rozwojowi.

Tlen

Tlen przenika nie tylko do krwinek czerwonych, ale także zwiększa się jego stężenie w układzie limfatycznym, płynie mózgowo rdzeniowym, osoczu i w układzie limfatycznym. Poprawia to ukrwienie, szczególnie w obszarach uszkodzonych, zmniejszają się obrzęki uszkodzonych tkanek, zmniejsza się namnażanie bakterii i zwiększa skuteczność terali antybiotykami. Natlenienie powoduje namnażanie komórek skóry i zwiększa produkcję kolagenu. Wzrasta aktywność przeciwbakteryjna.

Ciśnienie wyższe niż atmosferyczne

Takie ciśnienie sprawia, że tlen przenika przez tkanki i pozbawia go barier fizjologicznych. Innymi słowy: tlen przenika tam, gdzie na co dzień nie ma szansy się przedostać i trafia np. do obszarów źle ukrwionych. 

Mogą to być miejsca po ciężkich kontuzjach, przeszczepach, poparzeniach, zakażeniach tkanek miękkich lub trudno gojące się rany.

Więcej o tym przeczytasz na naszej stronie internetowej.