Na jakie schorzenia stosuje się komorę hiperbaryczną?

Pozytywna opinia środowiska lekarskiego na temat komory hiperbarycznych nie bierze się znikąd. Leczenie tlenem pod wysokim ciśnieniem jest pomocne, a nawet wskazane w wypadku wielu chorób czy urazów. Kiedy więc warto z niej skorzystać?

Nie ma zdziwienia, że najczęściej wymienianym schorzeniem jest zatrucie czadem. Komora w tym wypadku nasyca krew tlenem, co pomaga wyprzeć z organizmu szkodliwy tlenek czadu. 

Zabiegi w komorze hiperbarycznej poleca się również w przypadku chorób o podłożu neurologicznym, takim jak Alzheimer, Parkinson, ADHD czy jako terapię wspomaganą w przypadku autyzmu.

Tlenoterapię można stosowane również w wypadku trudno gojących się ran. Tlen pobudza bowiem komórki naszego ciała do wzrostu i odbudowy, co może przyspieszyć gojenie w niektórych wypadkach.

Komora hiperbaryczna również znajduje zastosowanie w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Z tlenoterapii powinny także skorzystać osoby zmagające się z takimi chorobami, jak: nadciśnienie, miażdżyca, cukrzycy, martwicy, po przebytych przeszczepach kończyn, choroba dekompresyjna, nagły i niewyjaśniony niedosłuch. 

Tlenoterapia jest stosowana także w przypadku otyłości, anemii czy silnych migren. 

Komora hiperbaryczna bardzo dobrze wpływa na ukrwienie naskórka, co ma duże znaczenie w pielęgnacji naszej skóry. Zabiegi tlenoterapii opóźniają proces starzenia się skóry i całego organizmu.

Korzystając z tlenoterapii pacjent odnosi wiele korzyści m.in.:

  • poprawę dotlenienia narządów wewnętrznych (mózg, serce) co skutkuje polepszeniem sprawności psychicznej i fizycznej,
  • zwiększenie odporności organizmu,
  • spowolnienie postępu przewlekłych chorób płuc,
  • chory nie musi przebywać w szpitalu, a jedynie zgłaszać się na regularne badania kontrolne,
  • redukcja zaburzeń oddychania,
  • poprawa pracy serca,
  • poprawa jakości snu.