Pozytywna opinia środowiska lekarskiego na temat komory hiperbarycznych nie bierze się znikąd. Leczenie tlenem pod wysokim ciśnieniem jest pomocne, a nawet wskazane w wypadku wielu chorób czy urazów. Kiedy więc warto z niej skorzystać?
Nie ma zdziwienia, że najczęściej wymienianym schorzeniem jest zatrucie czadem. Komora w tym wypadku nasyca krew tlenem, co pomaga wyprzeć z organizmu szkodliwy tlenek czadu.
Zabiegi w komorze hiperbarycznej poleca się również w przypadku chorób o podłożu neurologicznym, takim jak Alzheimer, Parkinson, ADHD czy jako terapię wspomaganą w przypadku autyzmu.
Tlenoterapię można stosowane również w wypadku trudno gojących się ran. Tlen pobudza bowiem komórki naszego ciała do wzrostu i odbudowy, co może przyspieszyć gojenie w niektórych wypadkach.
Komora hiperbaryczna również znajduje zastosowanie w leczeniu chorób autoimmunologicznych.
Z tlenoterapii powinny także skorzystać osoby zmagające się z takimi chorobami, jak: nadciśnienie, miażdżyca, cukrzycy, martwicy, po przebytych przeszczepach kończyn, choroba dekompresyjna, nagły i niewyjaśniony niedosłuch.
Tlenoterapia jest stosowana także w przypadku otyłości, anemii czy silnych migren.
Komora hiperbaryczna bardzo dobrze wpływa na ukrwienie naskórka, co ma duże znaczenie w pielęgnacji naszej skóry. Zabiegi tlenoterapii opóźniają proces starzenia się skóry i całego organizmu.
Korzystając z tlenoterapii pacjent odnosi wiele korzyści m.in.:
- poprawę dotlenienia narządów wewnętrznych (mózg, serce) co skutkuje polepszeniem sprawności psychicznej i fizycznej,
- zwiększenie odporności organizmu,
- spowolnienie postępu przewlekłych chorób płuc,
- chory nie musi przebywać w szpitalu, a jedynie zgłaszać się na regularne badania kontrolne,
- redukcja zaburzeń oddychania,
- poprawa pracy serca,
- poprawa jakości snu.