Tlenoterapia a odchudzanie

Czy zabiegi w komorze hiperbarycznej mogą nam pomóc w walce z nadwagą? W końcu każda metoda i każdy „sojusznik” jest ważny w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Od razu warto wskazać, że tlenoterapia cudów nie sprawi, ale pomoże nam w schodzeniu z wagi.

Jak tlenoterapia może pomóc nam w procesie odchudzania?

Poziom tlenu w organizmie oddziałuje na pracę wszystkich tkanek i narządów. Badania naukowe potwierdzają , że wpływa również na produkcję hormonów, w tym leptyny. Ów hormon odgrywa istotną rolę w regulacji łaknienia, innymi słowy odpowiada za poczucie sytości. 

Jego zadaniem jest także obniżanie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) oraz kontrola produkcji hormonów tarczycy. Im natężenie tlenu jest niższe, tym mniej ciało produkuje leptyny. Jej mniejsza ilość w organizmie zaburza przemianę materii oraz normowanie apetytu. Ponadto wpływa na kondycję.

To nie wszystkie szkody, jakie wywołuje w organizmie obniżony poziom tlenu. Rzutuje również na przyswajanie białek oraz obniżenie sprawności układu trawienia. W efekcie przyczynia się bezpośrednio do zwiększania wagi.

Korzystaj z tlenoterapii i chudnij

Wizyta w komorze hiperbarycznej pobudza krążenie krwi, co znacząco poprawia m.in. przemianę materii. Z kolei zmieniony metabolizm przyspiesza spalanie kalorii, co jest równoznaczne z utratą masy ciała.

Niemiecki naukowiec Manfred Ardenne przez ponad 20 lat badał wysycenie tlenu w krwi tętniczej ludzi w różnym wieku i wyniki tych badań są jednoznaczne – im człowiek starszy, tym mniej tlenu z powietrza dostaje się do naszego organizmu. Słabe wchłanianie tlenu może zrekompensować nam tlenoterapia.

Tak więc jak można się domyślić, że tlenoterapia znacząco przyśpiesza trawienie. Takie zabiegi sprawiają, że komórki układu pokarmowego mają większą moc metaboliczną. Zabiegi w komorze hiperbarycznej to doskonałe wspomaganie odchudzania, które podnoszą efektywność diety i ćwiczeń nawet o kilkanaście procent.

Tlenoterapia nie zastąpi więc normalnych metod odchudzania – diety, aktywności fizycznej, jednakże znacznie wspomoże szybkość zrzucania wagi.