Tlenoterapia a rekonwalescencja po COVID-19

Tlenoterapia a rekonwalescencja po COVID-19

Czy komora hiperbaryczna pomoże w leczeniu koronawirusa COVID-19? Tak, i są na to naukowe dowody. Oczywiście tlenoterapia nie uchroni nas przed zarażeniem – tu skuteczna jest tylko szczepionka. Natomiast tlenoterapia znakomicie pomoże wszystkim tym, którzy przechorowali tego wirusa i nie chcą mieć poważnych powikłań.

Zakażenie koronawirusem może przebiegać łagodnie i bezobjawowo. Czasami jednak wymaga hospitalizacji, a u sporej części pacjentów rozwija się zapalenie płuc, którego groźną konsekwencją często jest ostra niewydolność oddechowa. Ważną rzeczą staje się wtedy dbanie o odpowiednią saturację krwi, czyli wysycenie jej tlenem. Uznaje się, że optymalną wartością wysycenia hemoglobiny tlenem (SpO2), jest 92–96%. Wartości niższe mogą powodować przewlekłe niedotlenienie naszych organów.

Choroba COVID-19 charakteryzuje się wieloma objawami, takimi jak: mocne osłabienie, problemy z oddychaniem, duszności, silne pocenie się, zapalenie płuc, osłabienie wątroby, nerek, trudności z koncentracją i decyzyjnością.

Jednym z głównych skutków oddziaływania wirusa na organizm człowieka jest niedotlenienie krwi, które często powoduje przeciążenie organów. By temu zapobiec pacjenci zostają podłączaniu do respiratorów, które mają za zadanie dostarczać drogą mechaniczną większą ilość tlenu do organizmu. By sprawniej i bezinwazyjnie poprawić dotlenienie organizmu pacjentów lekarze starają się implementować terapia tlenowa za pomocą komór z podwyższonym ciśnieniem.

Terapię taką zastosowano u pacjentów z niewydolnością płucną spowodowaną chorobą COVID-19. Skuteczność leczenia tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia potwierdzają badania przeprowadzone w chińskim mieście Wuhan przez doktora Zhong Yangling na grupie pacjentów w trakcie leczenia COVID-19.

Złagodzenie objawów nastąpiło już po pierwszych seriach zabiegów. W ten sposób zwalczano hipoksemię (zbyt niski poziom tlenu we krwi). Zwiększanie ciśnienia powoduje dostarczanie większej ilości tlenu do komórek, co pozwala mu skuteczniej walczyć z chorobami i stanami zapalnymi. Stosowanie tlenoterapii barycznej zmniejszyło objawy duszności oraz bólu w klatce piersiowej. Poziom utlenienia krwi wrócił do normy, a wszelkie objawy choroby ustąpiły.

Podobne rezultaty zostały uzyskane w dwóch innych badaniach przeprowadzonych na pacjentach szpitalnych. 

Podsumowania wszystkich badań pokazują, że tlenoterapia w warunkach podwyższonego ciśnienia znacząco pomaga w leczeniu pacjentów przechodzących COVID – 19. Jednak bardzo często po przebyciu tej choroby następuje trwający do dwóch miesięcy spadek energii, osłabienie mięśni, zatory w naczyniach krwionośnych, polineuropatia, a w cięższych przypadkach migotanie przedsionków serca i włóknienie płuc. 

Tak więc dla wszystkich chorych na COVID-19 tlenoterapia ma znaczący czynnik, tak samo jest ona zalecana w rehabilitacji, dla osób które już zostały wyleczone z koronawirusa.

Stosowanie tlenoterapii pomaga zniwelować skutki przebytej choroby. Bardzo ważnym czynnikiem w rekonwalescencji są zabiegi w komorze hiperbarycznej, które dotleniają organizm, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie na obciążone organy. Już kilkanaście zabiegów jest w stanie przywrócić prawidłowy stan dotlenienia komórkowego. Natomiast działanie molekularnego wodoru może zatrzymać procesy zwyrodnieniowe i degeneracyjne po niszczącym działaniu SARS COV-2.