Tlenoterapia w Elblągu – pomaga w leczeniu skutków COVID 19

Pandemia COVID-19 staje się już naszą codziennością. Wielu z nas przeszło już tą chorobę, jednak nadal pozostają po niej niebezpieczne skutki. Chociaż teraz nieodczuwalne dla nas – mogą pojawić się z potężną siłą w przyszłości. Konieczne jest tu więc odpowiednie natlenienie organizmu. Tu pomogą zabiegi tlenoterapii, które można już stosować w Elblągu.

Komora hiperbaryczna w Elblągu wspiera leczenie koronawirusa COVID-19 oraz pomaga w niwelowaniu skutków po przebytej chorobie.

Zakażenie koronawirusem może przebiegać łagodnie i bezobjawowo. Czasami jednak wymaga hospitalizacji, a u sporej części pacjentów rozwija się zapalenie płuc, którego groźną konsekwencją często jest ostra niewydolność oddechowa. Ważną rzeczą staje się wtedy dbanie o odpowiednią saturację krwi, czyli wysycenie jej tlenem.

Jednym z głównych skutków oddziaływania wirusa na organizm człowieka jest niedotlenienie krwi, które często powoduje przeciążenie organów. By temu zapobiec pacjenci zostają podłączaniu do respiratorów, które mają za zadanie dostarczać drogą mechaniczną większą ilość tlenu do organizmu. By sprawniej i bezinwazyjnie poprawić dotlenienie organizmu pacjentów lekarze starają się implementować terapia tlenowa za pomocą komór z podwyższonym ciśnieniem.

Jak ważne jest odpowiednie nasycenie tlenem organizmu mówią sami lekarze.

Brak tlenu we krwi tętniczej oznacza różnego rodzaju zaburzenia świadomości, nie tylko ilościowe, takie jak senność czy śpiączka, ale również jakościowe, np. splątanie albo majaczenie – informuje Krajowy konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Terapię taką zastosowano u pacjentów z niewydolnością płucną spowodowaną chorobą COVID-19. Skuteczność leczenia tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia potwierdzają badania przeprowadzone w chińskim mieście Wuhan przez doktora Zhong Yangling na grupie pacjentów w trakcie leczenia COVID-19. Złagodzenie objawów nastąpiło już po pierwszych seriach zabiegów. W ten sposób zwalczano hipoksemię (zbyt niski poziom tlenu we krwi).

Stosowanie tlenoterapii barycznej zmniejszyło objawy duszności oraz bólu w klatce piersiowej. Poziom utlenienia krwi wrócił do normy, a wszelkie objawy choroby ustąpiły.

Podsumowania wszystkich badań pokazują, że tlenoterapia w warunkach podwyższonego ciśnienia znacząco pomaga w leczeniu pacjentów, którzy chorowali na COVID – 19. Jednak bardzo często po przebyciu tej choroby następuje trwający do dwóch miesięcy spadek energii, osłabienie mięśni, zatory w naczyniach krwionośnych, polineuropatia, a w cięższych przypadkach migotanie przedsionków serca i włóknienie płuc.

Tak więc dla wszystkich chorych na COVID-19 tlenoterapia ma znaczący czynnik, tak samo jest ona zalecana w rehabilitacji, dla osób które już zostały wyleczone z koronawirusa.

Dlaczego warto skorzystać z zabiegów tlenoterapii w Elblągu?

Podawanie tlenu tradycyjnymi metodami nie jest tak skuteczne jak w komorach hiperbarycznych, gdzie podaje się skoncentrowaną ilość w warunkach wyższego ciśnienia – od 1,3 ATA do 3,0 ATA.

Jak podaje Changijang General Hospital of Oxygen Shipping , jest kilka istotnych zalet tlenoterapii hiperbarycznej w stosunku do zwykłego oddychania świeżym powietrzem:

– Zwiększona wydajność przyswajania tlenu, powodowana przez zwiększone przenikanie cząsteczek gazów w tkankach płucnych.

​- Ilość tlenu, która rozpuszcza się we krwi, jest dużo większa, niż całkowita zdolność transportu hemoglobiny. Tutaj tlen jest dostarczany do osocza i do płynu mózgowo-rdzeniowego.

​- Ukrócenie niedoboru tlenowego organizmu. W serii krótkich zabiegów poprawia metabolizm, nawet tych najbardziej niedotlenionych części organizmu.

– Wiele badań potwierdziło wpływ hiperbarii tlenowej na komórki odpornościowe. Wiele publikacji medycznych wskazuje na działanie terapeutyczne tlenu hiperbarycznego w ostrym obrzęku płuc na dużych wysokościach.

Podsumowując, hiperbaria nie leczy choroby COVID-19, ale jest skuteczną metodą minimalizowania skutków ubocznych niedotlenienia organizmu. Zwiększa wydolność organizmu i przyśpiesza procesy regeneracyjne.

Jeśli zmagasz się z powikłaniami po przebytej chorobie koniecznie skorzystaj z możliwości leczenia tlenem w nowoczesnej komorze hiperbarycznej w Elblągu.

Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej

Ul. Pomorska 45A w Elblągu

Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 18:00

Sobota: 9:00 – 14:00

tel. 500 041 936

gabinet@tlenoterapia-elblag.pl