FAQ

Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej

Tlenoterapia to coraz powszechniejsza metoda leczenia, która zdobywa uznanie medyków i zadowolonych pacjentów na całym świecie. Stosuje się ją w kuracji niewydolności oddechowej, której najczęstszą przyczyną jest zbyt małe nasycenie tlenem krwi pacjenta. Terapia tlenowa, której przeprowadzenie umożliwia m.in.: koncentrator tlenu, przynosi także zbawienne korzyści dla dotkniętych schorzeniami serca. Tlenoterapia leczy również wiele innych chorób i schorzeń. Wspomaga również odporność, regenerację organizmu, odmładza skórę.

Tlenoterapia jest zabiegiem leczniczym, który polega na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez chorego. Najczęściej takie zabiegi stosowane są w przewlekłej niewydolności oddechowej (PNO). Jednak nie tylko.

Tlen ma działanie przeciwbakteryjne, rewitalizujące i przeciwpasożytnicze, ponadto usprawnia działanie wszystkich procesów w organizmie. Jak wynika z badań, zwiększa ośmiokrotnie liczbę macierzystych komórek krążących w organizmie. Dzięki temu nie tylko jest bezcenny w leczeniu rozmaitych schorzeń, ale także przybliża do długowieczności.

Tlen pod zwiększonym ciśnieniem stymuluje układ nerwowy, dotlenia mózgu, dzięki czemu zwiększa się jego aktywność – nic dziwnego zatem, że tlenoterapię stosuje się w rehabilitacji po urazach głowy oraz udarach. Tlenoterapia powoduje zmniejszenie obrzęku mózgu i poprzez dostarczanie tlenu zapewnia pobudzanie ogłoszonych neuronów.

Według badań skutkuje istotną poprawą komunikatywności, zmniejszeniem lękliwości oraz wzrostem koncentracji. Ponadto poprawia apetyt i zapewnia lepszą pracę jelit.

Terapia za pomocą tlenu to idealny sposób na wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego, będącego oprócz układu nerwowego, innym kluczowym dla naszego organizmu. Komora hiperbaryczna i stosowany w niej tlen pod ciśnieniem, sprawia, że do serca trafia jego większa ilość, co skutkuje zapobieżeniem chorób układu krążenia, będącymi najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Czas trwania sesji to 60 min przy podwyższanym ciśnieniu o 1.6 bar (najbezpieczniejsze ciśnienie), zwiększenie ciśnienia umożliwia skrócenie czasu zabiegu.

Zabiegi w komorze hiperbarycznej powinny być wykonywane systematycznie – wówczas przynoszą oczekiwane efekty – zalecana jest seria minimum 10 zabiegów.

Podczas trwania zabiegu wymagana jest 100% bawełniana odzież (bielizna, koszulka, spodenki, skarpety).

Przed wejściem do komory należy zdjąć biżuterię i ostre przedmioty; wszelkie rzeczy osobiste należy pozostawić na zewnątrz komory.

Wnętrze komory wykonane jest z materiałów antybakteryjnych i wyposażone jest w wysokiej jakości materace ze specjalnym wypełnieniem.

Tlenoterapia jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym w przypadku wielu chorób i schorzeń oraz przy procesach odnowy biologicznej organizmu, rekonwalescencji.

Tlenoterapia to metoda leczenia jednym z pierwiastków chemicznych powszechnie występujących w powietrzu – tlenem. Musi mieć on jednak odpowiednie stężenie, aby tlenoterapia przynosiła rezultaty. Jej celem jest przede wszystkim poprawa komfortu życia pacjenta.

Stosując regularnie zabiegi tlenoterapii możemy liczyć na poprawę dotlenienia narządów wewnętrznych (mózg, serce) co skutkuje polepszeniem sprawności psychicznej i fizycznej. Pozytywnie działa również na spowolnienie postępu przewlekłych chorób płuc i redukcję zaburzeń oddychania. Dodatkowo poprawia jakość naszego snu.

Zabiegi tlenoterapii lepiej nie wykonywać na własną rękę. Lepiej skorzystać z zaleceń lekarza i skorzystać z bezpiecznej komory hiperbarycznej w wielu ośrodkach, które świadczą takie usługi. Tam odpowiednio przeszkolony personel przeprowadzi dla nas bezpieczne i pozytywnie skutkujące zabiegi.

Najczęściej wymienianym schorzeniem jest zatrucie czadem. Komora w tym wypadku nasyca krew tlenem, co pomaga wyprzeć z organizmu szkodliwy tlenek czadu.  Zabiegi w komorze hiperbarycznej poleca się również w przypadku chorób o podłożu neurologicznym, takim jak Alzheimer, Parkinson, ADHD czy jako terapię wspomaganą w przypadku autyzmu.

Tlenoterapię można stosowane również w wypadku trudno gojących się ran. Tlen pobudza bowiem komórki naszego ciała do wzrostu i odbudowy, co może przyspieszyć gojenie w niektórych wypadkach. Komora hiperbaryczna również znajduje zastosowanie w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Z tlenoterapii powinny także skorzystać osoby zmagające się z takimi chorobami, jak: nadciśnienie, miażdżyca, cukrzycy, martwicy, po przebytych przeszczepach kończyn, choroba dekompresyjna, nagły i niewyjaśniony niedosłuch. Tlenoterapia jest stosowana także w przypadku otyłości, anemii czy silnych migren.

Komora hiperbaryczna bardzo dobrze wpływa na ukrwienie naskórka, co ma duże znaczenie w pielęgnacji naszej skóry. Zabiegi tlenoterapii opóźniają proces starzenia się skóry i całego organizmu.

Wśród przeciwwskazań do zabiegów tlenoterapii w komorze hiperbarycznej najczęstszych należy wskazać m.in.: ciążę, padaczkę, poważne urazy płuc, nieodbarczoną odmę opłucnową, rozedmę płuc, przebyte operacje ucha oraz klatki piersiowej, rozsianą chorobę nowotworową, zapalenie zatok nosowych, stan podgorączkowy, zaćmę, posiadanie rozrusznika serca.

Przed skorzystaniem z zabiegów, jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

W celach profilaktycznych i przewlekłych schorzeniach tlenoterapię hiperbaryczną należy stosować systematycznie i jak najczęściej choć nie należy przekraczać zalecanych dawek. Tlen w zbyt dużych stężeniach działa bowiem toksycznie. Zabiegi realizowane są w seriach od 10 do 60 zabiegów 45 minutowych lub półtora godzinnych.

Aby korzystać z zabiegów tlenoterapii w kabinach hiperbarycznych nie jest konieczne skierowanie od lekarza. Jednak, jeśli cierpimy na ciężki choroby przewlekłe, należy przed skorzystaniem z tlenoterapii zasięgnąć opinii lekarza. Przed skorzystaniem z zabiegu tlenoterapii obsługa salonu powinna zebrać od nas szczegółowy wywiad na temat naszego stanu zdrowia. Należy podać wszystkie prawdziwe informacje na temat naszego stanu zdrowia. To pozwoli określić odpowiednią dawkę tlenoterapii i regularność jej stosowania lub zdecyduje o odmowie wykonania zabiegów w komorze hiperbarycznej.

Komora hiperbaryczna jest miejscem, w którym możemy także zachować (a nawet odzyskać) piękną sylwetkę i urodę. Po dostarczeniu organizmowi tlenu pod wysokim ciśnieniem, możemy zaobserwować ujędrnienie ciała i wygładzenie zmarszczek – to za sprawą syntezy elastyny i kolagenu.

Zwiększone ciśnienie ma również wpływ na gromadzenie się tlenu w organizmie. Szybciej przenika do płynów i pozostaje tam w zwiększonym stężeniu. Ma to miejsce m.in. w czerwonych krwinkach, osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym. To wszystko wpływa na lepsze krążenie krwi, a to z kolei znacznie opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Zabiegi w komorze hiperbarycznej są również świetnym sposobem na pozbycie się różnych toksyn i wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu. Za sprawą odpowiedniego dotlenienia organów, które odpowiadają za procesy metaboliczne (wątroba, tarczyca, trzustka), tlenoterapię można uznać za doskonały sposób na przyspieszenie procesu przemiany materii oraz spalania tkanki tłuszczowej.

Gabinet tlenoterapii hiperbarycznej w Elblągu znajduje się przy ul. Pomorskiej 45a.