Korzyści z tlenoterapii

Tlenoterapia to zabieg medyczny, który przynosi osobom chorym wiele wymiernych korzyści. Medyczne zabiegi tlenem w komorze hiperbarycznej wspierają i leczą wiele chorób i schorzeń.

Poniżej prezentujemy te jednostki chorobowe, które można leczyć lub łagodzić ich objawy dzięki cyklicznym zabiegom w komorze hiperbarycznej. W ten sposób można ograniczyć czas pobytu w
szpitalu czy ograniczyć ilość przyjmowanych leków.

Kardiologia

Tlenoterapia wspomaga pracę serca, nawet jeśli nie mamy problemów kardiologicznych. Wzmacnia również efekty leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego poprzez zwiększenia dopływu tlenu do serca. Umożliwia przywrócenie krążenia w obszarach z zakrzepami. Tlenoterapia znacząco pozwala zapobiegać uszkodzeniom i atakom mięśnia sercowego, co jest istotne w leczenie osób chorych na zespół wieńcowy.

Neurologia

Zabiegi z wykorzystaniem tlenu znacząco wpływają na dotlenienie mózg. To zaś zwiększa jego aktywność. Tlenoterapia również pomaga redukować powstałe obrzęki mózgu. Pobudza pracę całego układu nerwowego, przywraca do życia oraz prawidłowego funkcjonowania uśpionych
komórek mózgu, poprawia warunki przepływu w mikrokrążeniu. Zabiegi tlenoterapii skutecznie wspierają rehabilitację po wylewach i udarach.

Onkologia

Zabiegi tlenoterapii działają profilaktycznie w powstawaniu chorób nowotworowych. Dzieje się tak poprzez zmniejszenie możliwości wystąpienia uszkodzeń inicjujących powstanie nowotworu. Nie bez
znaczenia jest tu proces oczyszczania naszego organizmu z wszelkiego rodzaju toksyn i metali ciężkich, czyli substancji rakotwórczych. Zabiegi w komorze hiperbarycznej obniżają również poziom białka C-reaktywnego, czynnika martwicy nowotworów (TNF-alfa) i innych markerów stanu zapalnego w organizmie.

Chirurgia

Tlenoterapia minimalizuje ryzyko powikłań oraz wydatnie skraca czas rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych poprzez ośmiokrotny wzrost komórek macierzystych, które wykazują zdolność regeneracji. Tlen wspiera również tworzenie nowych naczyń krwionośnych, stymulację aktywności
leukocytów i niedopuszczenie do powstania infekcji w ranach pooperacyjnych.

Stomatologia

Zabiegi w komorze hiperbarycznej poprawiają ukrwienie w uszkodzonej tkance. Dodatkowo wzmacniają działanie podawanych antybiotyków i sulfonamidów (środków odkażających). Tlenoterapia zwalcza również wszelkiego rodzaju infekcje, dostarcza wszystkich niezbędnych
składników odżywczych do miejsca infekcji. Wspiera również usuwanie bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za powstawanie najgorszych zakażeń ran.

Ortopedia i reumatologia

Działa stymulująco na fibroblasty, które syntetyzują kolagen, elastynę i glikozaminoglikany. Pobudza aktywność osteoklastów i przyspiesza wzrost kości. Sprzyja szybszej regeneracji i skróceniu czasu rekonwalescencji. Znacząco zmniejsza możliwość powikłań przy gojeniu urazów kończyn.

Hamowanie procesów starzenia

Tlenoterapia opóźnia proces starzenia organizmu. Zabiegi w komorze hiperbarycznej wspierają stymulująco na fibroblasty, które odpowiedzialne są za syntezę między innymi kolagenu i elastyny – włókien zapewniających elastyczność skórze. Spowalnia proces starzenia się organizmu, doprowadza składniki odżywcze do odległych i niedotlenionych komórek ciała. Dzięki temu tlen może dotrzeć do nieaktywnych komórek skóry, odżywić je oraz uruchomić tworzenie się kolagenu i komórek
macierzystych.

Sport – aktywność fizyczna

Tlenoterapia pomaga przyspieszyć regenerację organizmu po dużym wysiłku fizycznym. Co jest niezwykle ważne dla wszystkich osób zajmujących się zawodowym sportem wyczynowym, ale również dla amatorów wysiłku fizycznego. Redukuje deficyt tlenowy, pozwalając na szybszy powrótdo formy i zdrowia po ewentualnej kontuzji. Podczas zabiegów zwiększa się również ilość molekuł ATP (tzw. paliwa mięśniowego) oraz zanika efekt zakwaszenia mięśni. Poprawia metabolizm i zmniejsza poziom odwodnienia organizmu.

Autyzm

Amerykańscy lekarze poinformowali o efektach tlenoterapii w poprawie stanu dzieci z autyzmem. U dzieci poddanych zabiegom w komorze hiperbarycznej zaobserwowano lepszy kontakt wzrokowy, usprawnienie funkcjonowania społecznego i rozumienia języka.

Cukrzyca

Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga przeciwdziałać powstawaniu cukrzycy. Jest również skuteczna w leczeniu tej choroby, nawet w przypadku wystąpienia trudno gojących się ran, owrzodzeń i pęknięć skóry.

Borelioza

Bakterie wywołujące boreliozę giną w środowisku o wysokim stężeniu tlenu. Zabiegi w komorze hiperbarycznej są powszechnie zalecane m.in.: w USA, Kanadzie, Chinach, Australii i Japonii jako terapia wspomagająca leczenie tej choroby.

Oparzenia

Tlenoterapia wspiera proces leczenia trudno gojących się ran po oparzeniach. Dzięki zabiegom w komorze hiperbarycznej następuje ograniczenie obrzęku i zmniejszenie utraty płynu przez
uszkodzone naczynia. Poprawia się także funkcja krążenia krwi, zmniejszając znacznie ryzyko infekcji w ranie.

Dermatologia

Tlenoterapia pozytywnie wpływa na natlenienie tkanek organizmu. To zaś powoduje szybsze gojenie się różnych uszkodzeń skóry oraz odnowa i regeneracja tkanek nabłonkowych. Tlen zwalcza również
bakterie i szkodliwe mikroorganizmy. Usprawnia także proces rozmnażania się komórek skóry w sytuacji przerwania jej ciągłości.

Spowolnienie procesów starzenia

Co prawda komora hiperbaryczna to nie wehikuł czasu, ale z pewnością pozwala wrócić do dobrej formy sprzed lat, zapobiegać przedwczesnym objawom starzenia i przywrócić promienny wygląd.

Wszystko dlatego, że tlenoterapia bardzo skutecznie usuwa toksyny z organizmu, wspiera pracę układu immunologicznego, poprawia jakość snu i usprawnia procesy poznawcze (czyli pozytywnie wpływa na pamięć, percepcję, koncentrację).

Poprawienie kondycji skóry

Zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej od dawna wykorzystywane są lub zalecane w klinikach odnowy oraz SPA. Pomagają skutecznie poprawić kondycję naszej skóry, co ma niebagatelny wpływ na nasz wygląd i nasze zdrowie.

Korzystając z tlenoterapii pacjent odnosi wiele korzyści m.in.

poprawę dotlenienia narządów wewnętrznych (mózg, serce) co skutkuje polepszeniem sprawności psychicznej i fizycznej, zwiększenie odporności organizmu, spowolnienie postępu przewlekłych chorób płuc, chory nie musi przebywać w szpitalu, a jedynie zgłaszać się na regularne badania
kontrolne, redukcja zaburzeń oddychania, poprawa pracy serca, poprawa jakości snu.

Ponadto tlenoterapia ma pozytywne rezultaty przy:


– zapobieganiu infekcji dróg oddechowych,
– zwiększaniu tolerancji wysiłku i codziennej aktywności pacjenta,
– przedłużeniu i poprawie jakości życia,