Zabieg w komorze hiperbarycznej – przygotowanie do zabiegu
Tlenoterapia to wspaniałe osiągnięcie medycyny, które leczy i wspomaga wiele trapiących nas chorób. Nim jednak zdecydujemy się na zabieg w komorze hiperbarycznej, warto wiedzieć jak się do takiego zabiegu przygotować.
W dniu zabiegu nie spożywaj alkoholu, a jeżeli jesteś palaczem, lepiej zrezygnuj z palenia papierosów na czas 3 − 4 godzin przed zabiegiem (dotyczy to także e-papierosów).
Nie zaleca się stosowania dezodorantów, perfum, kremów oraz makijażu przed wejściem do komory hiperbarycznej. Osoby korzystające z soczewek kontaktowych na czas zabiegu powinny je wyjąć.
Do komory hiperbarycznej nie należy wchodzić w syntetycznej odzieży, dopuszczalna jest odzież bawełniana.
Leczenie w komorze hiperbarycznej – działanie i przebieg
Zabieg przeprowadzany jest w komorze hiperbarycznej o ciśnieniu 1,3ATA. To jedna z najbardziej popularnych na świecie wersji urządzeń do nieinwazyjnej terapii tlenowej. W czasie sesji w komorze hiperbarycznej stosowany jest 93% tlen. Jedna sesja trwa z reguły 60 minut.
Co daje tlenoterapia?
Zabieg ma szereg korzyści dla zdrowia: m.in. stymuluje układ odpornościowy, poprawia wydolność oddechową, dobrze wpływa na krążenie, zapewnia detoksykację organizmu, pobudza produkcje komórek macierzystych, ujędrnia skórę i spowalnia procesy starzenia.
Zabiegi tlenoterapii są niezwykle bezpieczne.
Mogą z nich korzystać zarówno bardzo małe dzieci, jak i osoby starsze. Dwuosobowa komora pozwala na przebywanie z dzieckiem podczas zabiegu.
Pamiętaj, że leczenie w komorze hiperbarycznej konkretnej jednostki chorobowej zawsze lepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym.
W trakcie wzrostu lub spadku ciśnienia w komorze można doświadczyć niewielkiego ucisku w uszach, podobnego jak podczas startu czy lądowania samolotu.
Czas, który spędzisz w komorze hiperbarycznej będzie niezwykle odprężający i odświeżający dla Twojego organizmu i umysłu. Wszystko dzięki prawidłowemu dotlenieniu mózgu. Nowoczesne urządzenie o miękkiej konstrukcji zapewnia komfortową dla pacjenta pozycję „siedzącą” lub „leżącą”. 60 minut możesz spędzić czytając książkę, korzystając z telefonu lub po prostu śpiąc.
Co daje leczenie hiperbaryczne?
Po sesji w komorze hiperbarycznej pacjent czuje się wypoczęty, zrelaksowany, ma więcej energii i chęci do działania. To naprawdę odczuwalne efekty. Niewielka grupa pacjentów odnosi wrażenie chwilowej senności czy lekkiego zmęczenia. Jest to związane z procesem usuwania toksyn z organizmu. Jednak wielu procesów nie jesteś w stanie zauważyć, bo zachodzą one wewnątrz Twojego ciała.
Ważna jest regularność zabiegów tlenoterapii
Badania wykazują, że terapia przynosi największą korzyść wtedy, gdy uczęszczamy na nią regularnie. Dlatego, aby osiągnąć zamierzony efekt należy systematycznie, najlepiej codziennie, odbyć w komorze hiperbarycznej jeden zabieg z serii liczącej ich co najmniej 10. Serie mogą liczyć do 60 zabiegów, po czym sugeruje się 3-miesięczną przerwę. Po tym czasie można ponowić serię.